“Кінопрокат: стан, ризики та перспективи”: про що розповіли спікери вебінару

У п’ятницю, 18 вересня, відбувся вебінар “Кінопрокат: стан, ризики та перспективи”, організаторами якого стали Українська кіноакадемія та онлайн-платформа для аудіовізуального сектору DzygaMDB.

Спікерами вебінару були:

  • Людмила Горделадзе, кіноменеджерка, членкиня Ради с державної підтримки кінематографу
  • Дмитро Деркач, співзасновник мережі кінотеатрів «Планета Кіно»
  • Роман Романчук, CEO мережі кінотеатрів Multiplex
  • Вероніка Ясінська, директорка кінодистрибуторської компанії «Вольга Україна»

Вони розповіли, як карантин вплинув на їхню діяльність та до яких наслідків призвів, як змінився профіль роботи, яка нинішня ситуація з кінотеатральним бізнесом в Україні порівняно з зарубіжним досвідом та поділились своїми прогнозами щодо подальшої долі кінопрокату в країні.

Тезисний запис ефіру:

Дмитро Деркач

Обмежувальні заходи вживаються у всіх кінотеатрах мережі “Планета Кіно”. Так, в самій залі можна сидіти без масок, або ж за бажанням у масці. Розсадка здійснюється два через два сидіння. В фойє діють жорсткіші обмеження - тут перебування дозволене лише у захисній масці. Додатково встановлені дезінфектори, впроваджене погодинне прибирання усіх приміщень кінотеатру. Щодо снеків, то попкорн ми реалізуємо у закритих ємностях, на відміну від минулої практики докарантинних часів. Власне, ми дотримуємось усіх можливих логічних заходів безпеки. Можу сказати точно, що в кінотеатрі набагато безпечніше, аніж в громадському транспорті.

Впевнений, що попереду на нас чекає багато змін. Студії експериментуються, випробовують різні моделі роботи. Але блокбастери точно залишаться на великих екранах. Не певний, що студії будуть задоволені тим, що після виходу на VoD-платформі фільм одразу потрапляє на піратські ресурси. Що ми, власне, і побачили зі стрічкою “Мулан”.

Людмила Горделадзе:

“Говорячи про вплив пандемії на індустрію, приведу як приклад кінотеатр “Жовтень”, хоча він дуже відрізняється від інших. У липні статистика відвідуваності кінотеатру показала 30% від того ж місяця у 2019 році, хоча він був дуже поганим тоді. У серпні ця цифра склала вже 35%, але варто врахувати, що в кінці місяця відбувався кінофестиваль “Молодість”. У вересні відвідуваність склала вже 76% (станом на 18 вересня). Тобто ми бачимо, що “Жовтень” просто відновлює свою аудиторію, а вона доволі специфічна. Це люди, які дивляться фестивальне артхаузне кіно. Така аудиторія зосереджена практично в одному кінотеатрі, оскільки вже немає ні “Кінопанорами”, ні “Києва”.

Ми перейшли до абсолютно нового періоду. Тепер потрібно думати, як повернути аудиторію. Західні колеги збираються це зробити за рахунок збільшення кількості молодої аудиторії, оскільки доросла аудиторія і так відвідує кінотеатри. В Україні ситуація інакша - у нас превалює молодіжна аудиторія, а доросла відвідує рідкісні фільми. Проте саме вона є тим ресурсом, який дозволить розширити загальну аудиторію.

В Україні дуже мала кількість екранів, тому говорити про якусь трагічну ситуацію зі зменшенням кінотеатрів не доводиться. Інша справа полягає в тому, які і де кінотеатри варто відкривати і розвивати. Не виключений варіант повернення до моделі розвитку малозальників. Зараз прокату потрібно лише вижити, тим паче що він вже декілька разів переживав занепад: і з приходом телебачення, і DVD тощо. Кінотеатральний репертуар можна розділити умовно на дві групи: блокбастери, які приносять гроші, та всі інші фільми. Найбільше ми переживаємо за першу групу, оскільки прокатна доля фільмів другої групи майже не залежить від цифрового релізу”.

Роман Романчук

“Прогнозувати зараз, чи залишаться кінотеатри працювати й надалі у разі чергового локдауну - справа невдячна. Але точно буде вкрай важко витримати ще один карантин. Тим паче що і зараз після відновлення роботи ми не бачимо сталої динаміки в покращенні стану кінотеатрів. Звісно, присутній обережний оптимізм, але казати, що ми оговтались бодай на 50% не доводиться.

Оскільки в найближчому майбутньому ситуація залишиться такою, як є зараз, студію будуть змушені йти на компроміси. Вони будуть прораховувати кількість екранів у світі та ризики, які несе в собі прем’єра на VoD-платформі. Кінотеатральний прокат чекає трансформація, яка вже почала відбуватись ще до локдауну. Студії будуть переформатовувати свою стратегію та бачення з урахуванням трендів та розвитком стрімінг-сервісів”.

Вероніка Ясінська:

“Пандемія зруйнувала ту кінопрокатну індустрію, яка будувалась роками. Зараз передбачити її подальший розвиток дуже важко. Недовіра та скепсис потенційного глядача доволі сильно впливає на релізи, а студії щотижня оголошують про перенесення лайнапу.

На початку вересня пройшла конференція вищих чинів кіноіндустрії, на якій були озвучені невтішні цифри. 2019 рік був рекордним для прокату США. У той же час в 2020 році очікується падіння зборів на 70%, а у 2021-му вони все ще будуть меншими за цифри 2019-го на 35%.

Якщо говорити загалом про схему майбутньої реалізації фільмів, думаю, що кінотеатральна модель буде збережена не лише з точки зору розваги та соціалізації, а в першу чергу як прибуткова економічна модель. Втім, загалом пандемія прискорила деякі вже існуючі тенденції: перехід від старої прокатної схеми до нової - стрімінгової.

Вікно між кінотеатральним та цифровим релізом буде зменшуватися, поки не наблизиться до 17 днів. При цьому ймовірно, що багато фільмів будуть одразу виходити на стрімінгових платформах. Врешті-решт, цифровий реліз неминуче призводить до піратства. До того ж, стрімінгових сервісів стає дедалі більше і виникає питання, яка кількість людей здатна буде платити стільки підписок та чи взагалі студіям вигідно буде знімати велике кіно з урахуванням кінцевої вартості продукту на VoD-платформі”.

Поділитись в Facebook
2020-09-22